
Článek - Dušan Procházka - Terstský záliv, aneb tip na autovýlet
Pokud nejste jen fandové na autojízdu, ale i na moře dalších zajímavostí, můžete si naplánovat prodloužený víkend a prozkoumat krásy u našeho nejbližšího moře. Najedete sice necelých 1.400 km ale uvidíte krásná místa, kde se snoubí slunce, pohoda, pohostinnost a historie. Ideální cesta je tak na 4 dny, aby se člověk nehonil, trochu vyrelaxoval a v klidu si prohlédl lákadla, která vám tato cesta a návštěva 2 přímořských zemí připraví.
Po průjezdu Rakouskem a možné krátké zastávce u Wörthersee, se po přechodu v italském Tarvisiu a překonání několika tunelů pod Julskými Alpami spustíte po dálnici rovnou do nížiny kolem Udine. Po sjezdu z dálnice u městečka Palmanova, kdy pojedete rovnou na jih, vás již uvítá kraj Furlandsko – Julské Benátsko. Krátce zastavte ve starobylé Aquilei. Toto městečko bylo za císaře Augusta důležitým přístavem. Dnes je moře o 10 km dále. Kolem silnice je mnoho antických památek. Pár domečků s rozkvetlými oleandry a cíl prvého dne - městečko Grado už natahuje paži v podobě několikakilometrové hráze, po které se přijíždí od severu. Silnici objímá z obou stran moře, i když z té levé „jen“ Laguna, do které je možno zajet na zajímavé výlety za přírodními scenériemi, ostrůvky se zajímavou faunou a florou nebo i na rybolov. |
Grado je známé i léčbou revmatických nemocí. Městské termální lázně jsou hned u hlavní pláže. Z druhé strany je aquapark a nedaleko golfové hřiště. Pokud chcete, můžete celý druhý den relaxovat, brouzdat se po zlaté pláži do nedaleké Pinety vzdálené 1,2 km a večer si jít zaplavat do vyhřívaného bazénu s mořskou vodou. Ať se již rozhodnete prodloužit či ne pobyt v Gradu, vydejte se následující den nejsevernějším výběžkem Jaderského moře dál směrem na Terst. Po cestě neopomeňte udělat menší zastávky u hradu Duino na skalnatém útesu, odkud je překrásný výhled na zátoku Sistiána a prohlédněte si bílou perlu Castello di Miramare - pohádkový zámek vévody Maxmiliána Rakouského těsně před Terstem. Terstský přístav stojí za zastávku s malým občerstvením. Pro ty, kdo vyšetří více času stojí za prohlídku mořské muzeum a akvárium, které stojí přímo v přístavu a byl kdysi chloubou Rakouské monarchie.
Po polední přestávce můžete vyrazit do Slovinska, nebo se vrátit stejnou cestou zpět. Pokud zvolíte první variantu, jedete na Koper. Pozor, držet se stále u moře! Směr Muggia! Cesta by vás snadno mohla odvést do vnitrozemí, což sice není žádná tragédie, ale znamená to zajížďku asi 80 km. Pokud se rozhodnete vracet přes Slovinsko, je nutno počítat s dálničními poplatky.
Slovinské pobřeží je legrační. Má něco přes 25 km a prakticky 4 větší města, které vezměte odzadu. Nejhezčí je asi Piran, malý poloostrůvek s kostelíkem, překrásným náměstím a přístavem. Moderní Portorož, nebo romantická klidnější Izola, která je ideálním místem k závěrečnému přenocování a místem, kde naše putování u moře končí. |
Dušan Procházka